Projektni laboratorij za numeričke simulacije dinamike letjelica i konstrukcijskih sustava

 

Organizacija i oprema

Projektni laboratorij za numeričke simulacije dinamike letjelica i konstrukcijskih sustava smješten je prvom katu u preuređenom dijelu istočne zgrade Fakulteta strojarstva i brodogradnje i broji tek prvu godinu postojanja. Laboratorij je osnovan pri Katedri za dinamiku letjelica Zavoda za zrakoplovstvo. Primarna namjena Laboratorija je projektnog karaktera s naglaskom na numeričke izračune i računalne simulacije u područjima dinamike konstrukcijskih sustava i računalne dinamike fluida, kao i numeričke zadaće na razmeđi područja (spregnute zadaće dinamike deformabilnih konstrukcija i računalne dinamike fluida, aeroelastične aplikacije). U smislu primjene razvijenih algoritama, u fokusu djelatnosti Laboratorija su zadaće dinamike letjelica te dinamička analiza i sinteza zrakoplovnih i svemirskih konstrukcija.

S obzirom na njegovu namjenu, u Laboratoriju je osnovano multidisciplinarno računalno okruženje sprezanjem numeričkih paketa i programskih rješenja iz više područja računalne mehanike: metode nelinearne dinamike konstrukcijskih 'multibody' sustava, numeričke metode analize dinamike deformabilnih konstrukcija te računalne metode dinamike fluida. Kako su podloga takvim spregnutim računalnim analizama često algoritmi i procedure koji polaze od različitih pretpostavki pri mehaničkom i numeričkom modeliranju objekata i dinamičkih procesa, pored osnovnih programskih paketa na temelju specijaliziranih metoda za pojedine aplikacije (FEM, 'multibody', CFD), Laboratorij raspolaže i programskim rješenjima za numeričku spregu različitih domena u paralelnoj računalnoj obradi. Budući da su takve analize računalno vrlo zahtjevne, za njihovu uspješnu obradu je nužno koristiti adekvatnu hardware-sku podršku.

Laboratorijski računalni sustav je organiziran oko multiprocesorskog servera Bull Nova Scale 5165 s 12 Itanium II procesora sa 4MB casha i 24GB RAMBUS memorije smještenih u 3 modula koji mogu djelovati kao zasebna računala. Kao operacijski sustav postavljen je SUSE Linux Enterprise Server. Pored toga laboratorij je opremljen s 9 radnih stanica AMD64 pod SUSE Linux operacijskim sustavom koje se mogu povezati za paralelnu numeričku obradu.

- Bull Nova Scale - 12 Itanium2 processor (4MBcasha, 24GB RAMBUS memory, SLES OS)

- 9 Cluster/Workstations AMD64 3000+ processor (1GB RAM, NVIDIA graf.card, 80GB HD)

Od korisničkih programa za potrebe računalne mehanike fluida koriste se komercijalni paketi NUMECA i FLUENT, te 'open-source' paket OpenFOAM, dok se za sintezu modela i mreže primjenjuje Gambit, a post-procesnu analizu ParaView. Za potrebe TEMPUS projekta 'Numerical Simulation Curricula' instaliran je i računalni paket HidroStar temeljen na panelnim metodama s primjenom u brodogradnji. Numeričke analize deformabilnih konstrukcija izvode se FEM programskim paketom MSC/NASTRAN uz pripremu geometrijskih podloga pomoću paketa CATIA. Za modeliranje, dinamičku simulaciju, analizu i sintezu konstrukcijskih sustava sa složenom kinematičkom konfiguracijom primjenjuje se 'multibody' programski paket SIMPACK s više programskih modula, a na raspolaganju je također i programski sustav ADAMS. U okviru SIMPACK-a mogu se, između ostalog, modelirati i zadaće mehanike leta, može se dinamički modelirati i upravljati objektima u letu te povezivati različita programska rješenja u svrhu ostvarivanja interaktivnog programskog okruženja u stvarnom vremenu.

Projekti i istraživačke djelatnosti

Nastava

Vrh stranice

 
 
Katedra za dinamiku letjelica
POČETNA ČLANOVI KATEDRE ZNANOST NASTAVA STUDENTI LINKOVI
 
 
 
 
 
Istraživački projekti
Nastava

   
 
; Zadnja promjena: 23.02.2007